Bezpieczne wakacje

Wakacje to dla dzieci i młodzieży okres wypoczynku, poznawania ludzi i zdobywania nowych doświadczeń. Ważne, aby ten czas uczniowie wspominali z radością po powrocie do szkoły. Dzieci i młodzież spędzająca wakacje w swoich domach, jak również poza miejscem zamieszkania jest narażona na szereg zagrożeń oraz niebezpieczeństw w czasie odpoczynku.

Większy luz, przebywanie w miejscach wypoczynku bez nadzoru rodziców, a także niewłaściwa opieka i nadzór ze strony opiekunów stanowią jedną z kilku przyczyn nieszczęśliwych zdarzeń.

 

UWAGA !

 

! Wyjeżdżając na wakacje, poinformuj najbliższych gdzie spędzać będziesz wakacje i z kim, zostaw numer telefonu.

! Nie pokazuj zbytnio posiadanych pieniędzy czy drogich rzeczy, gdyż nie możesz być pewny(a) czy nie jesteś obserwowany(a).

! Podróżując pociągiem, metrem zajmuj miejsca blisko służb ochrony.

! Nigdy nie podróżuj autostopem sam, zawsze w gronie przyjaciół.

! Nigdy nie pozostawiaj swoich bagaży, toreb, dokumentów, portfela bez opieki przebywając na plaży czy imprezach podczas wakacji, gdyż możesz być okradziony(a).

! Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów, gdyż może zostać dosypany czy dolany niebezpieczny środek. Takie substancje mogą spowodować utratę samokontroli.

! Nigdy nie przyjmuj napojów od osób nieznanych.

! Nie wsiadaj i nie baw się w pobliżu maszyn rolniczych,

!Pływaj tylko w miejscach strzeżonych. ZABRONIONE jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana,

! Zachowaj ostrożność w kontaktach z obcymi,

! Nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych, wakacje to czas relaksu i zabaw, dlatego w czasie trwania wakacji jest pierwszy kontakt z używkami. Alkohol, papierosy, narkotyki, dopalacze. Miej swój rozum i odmów, jeśli ktoś Ciebie częstuje. Używki poza tym są niemodne i nie dają nic dobrego. Nie bierz od nieznajomych niczego, cukierek nie musi być zwykłym cukierkiem, tylko czymś dla Ciebie niebezpiecznym. Uważaj na siebie!

! Uważaj na dzikie i bezpańskie zwierzęta,

! Idąc poboczem mniej emblematy odblaskowe np. opaski, kamizelki co spowoduje większą widoczność.

! Internet, nie ufaj nieznajomym, nie dawaj im swoich danych. Mogą je później wykorzystać. Internet może uzależnić. Gry komputerowe również. NIE WARTO.

Wyjdź na dwór każdego dnia i spotkaj się ze znajomymi w realu.

! Nie rezygnuj z dobrej zabawy podczas wakacji przywieź tylko miłe wspomnienia,

 

 

Numery alarmowe

Pogotowie999

Policja997

Straż 998

112– jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy używany w sieci telefonów stacjonarnych w Unii Europejskiej, jak również w sieci GSM (telefonów komórkowych) na całym świecie.

 

Dodatkowe informacje