Punkt Profilaktyczno – Konsultacyjny


Data publikacji: 12.07.2023 o 09:21

Zaproszenie do współpracy

Płockie Biuro Stowarzyszenia Mężczyzn Przeciw Przemocy (MPP) uprzejmie informuje o świadczonej mieszkańcom powiatu ofercie nieodpłatnego wsparcia w ramach piątej edycji projektu: Punkt Profilaktyczno -Konsultacyjny Dla Podejmujących Zachowania Ryzykowne Dzieci, Młodzieży i Młodych Dorosłych z Terenu Powiatu Płockiego”. Jest to zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Realizowane w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

Oferta jest nieodpłatna, dostępna do 15 grudnia 2025 r. i skierowana przede wszystkim:
– do dzieci, młodzieży i tzw. młodych dorosłych podejmujących szeroko rozumiane formy zachowań ryzykownych, przejawiających trudności w adaptacji oraz deficyty w umiejętnościach społecznych, wymagających wsparcia w kryzysach, eksperymentujących z substancjami psychoaktywnymi, stwarzających tzw. trudności wychowawcze itp.
– do otoczenia wyżej wymienionych, ich rodzin, opiekunów prawnych, osób bliskich i innych współuczestniczących w procesie „chowania oraz wspierania rodziny (tzw. osoby znaczące, kuratorzy sądowi, nauczyciele, pracownicy socjalni, asystenci rodzin etc.).

Dokładny opis oferty, dane kontaktowe, godziny przyjęć i sposób umawiania konsultacji dostępne są pod adresem internetowym: www.profilaktykaryzyka.pl. Treści witryny na bieżąco aktualizujemy. Zamieściliśmy na niej „plakat informacyjny” w formacie pdf, przystosowany do wydruku na drukarce biurowej (A3/A4) i zawieszenia w instytucjach.

W ramach utworzonego Punktu Profilaktyczno – Konsultacyjnego, w zależności od potrzeb prowadzone są zamiennie oddziaływania indywidualne i grupowe z zakresu: poradnictwa, konsultacji, diagnostyki, wsparcia, doradztwa, wczesnej interwencji profilaktycznej i tym podobnych. Korzystamy wyłącznie z procedur o zweryfikowanej skuteczności i użyteczności (EBM) oraz rekomendowanych interwencji profilaktycznych, takichjak FreD goes net czy Program Wzmacniania Rodziny PWR 10-14 (rekomendacje: ORE, KCPN, IBN).

Wzorem lat ubiegłych przyjmujemy elastyczną formułę pracy: stacjonarną w postaci konsultacji w Punkcie oraz gabinetu online. Wwyjątkowych sytuacjach świadczymy również usługi wyjazdowego wsparcia interwencyjnego po tzw. nagłych zdarzeniach. Ponadto obsługujemy beneficjentów skierowanych przez sądy oraz kuratelę ze względu na niewydolność wychowawczą i obowiązek poddania się oddziaływaniom edukacyjno-korekcyjnym.

Funkcjonowaniu Punktu towarzyszą działania skierowane do naszych lokalnych partnerów, specjalistów zatrudnionych w szkołach, ośrodkach pomocy społecznej , GKRPA i kurateli sądowej. Wraz z jesienią uruchamiamy cykl nieodpłatnych szkoleń i prelekcji w ramach prowadzonego przez nas interdyscyplinarnego zespołu roboczego ds. dzieci, młodzieży i młodych dorosłych podejmujących zachowania ryzykowne. Wyżej wymieniony Zespół pozostaje otwarty na Państwa potrzeby. Wystarczy wydelegować przedstawicieli placówek podległych Urzędowi Gminy. Zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem poczty elektronicznej: poczta@profilaktykaryvkapl. W ten sposób specjaliści z Państwa terenu uzyskają nieodpłatne wsparcie metodyczne, a mieszkańcy Gminy pomoc specjalistyczną we wskazanym na wstępie zakresie.

Ofertę opracowaliśmy w oparciu o analizę potrzeb zgłaszanych przez lokalnych partnerów, pracowników instytucji pomocowych oraz problemów, z jakimi zgłaszali się do nas beneficjenci poprzednich edycji projektu. Niniejszym zapraszamy do współpracy i prosimy o jak najszerszy kolportaż informacji do funkcjonujących na terenie Gminy podmiotów.

Dyrektor Płockiego Biura
Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy