Akcja Krwiodawstwa organizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi Dar Krwi przy Urzędzie Miasta i Gminy Drobin.


Data publikacji: 23.04.2021 o 13:20
Pełniący Funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Drobin
Grzegorz Szykulski zachęca do wzięcia udziału w akcji krwiodawstwa organizowanej przez Klub Honorowych Dawców Krwi Dar Krwi przy Urzędzie Miasta i Gminy Drobin.
Krew można będzie oddać w mobilnym ambulansie do poboru krwi ⏱jutro, 24 kwietnia 2021 r. w godz. 9.00 – 12.00 przy Ośrodku Zdrowia w Drobinie.
W akcji mogą wziąć udział zarówno honorowi dawcy krwi, jak również osoby, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z krwiodawstwem.
Szczegółowe informacje o tym, jak przygotować się do oddania krwi można znaleźć na stronie www.rckik-warszawa.com.pl w zakładce Informacje dla krwiodawców.
W związku z sytuacją epidemiologiczną, akcje krwiodawstwa zostaną przeprowadzone z zapewnieniem szczególnych środków bezpieczeństwa.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla honorowych krwiodawców oddających krew w ambulansie.
1. Do oddania krwi mogą zgłaszać się wyłącznie ZDROWE OSOBY (bez jakichkolwiek objawów infekcji m.in.: gorączka, kaszel, katar – w tym alergiczny, duszność, biegunka, wymioty, które w ciągu ostatnich 10 dni nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną / nadzorem epidemiologicznym!
2. Około 2 godziny przed planowaną donacją zjedz lekki, niskotłuszczowy posiłek. Spożycie właściwego posiłku pomoże Ci zachować dobre samopoczucie w czasie i po oddaniu krwi. Zadbaj o dobre nawodnienie organizmu.
3. W dniu donacji oraz w dniu poprzedzającym nie wolno spożywać alkoholu! Pół godziny przed oddaniem krwi nie należy również palić papierosów.
4. Do punktu pobrań przyjdź w ubraniu, które pozwoli na łatwe odsłonięcie ramienia.
5. Po przybyciu w miejsce w którym jest zorganizowana akcja krwiodawstwa udaj się do wyznaczonego punktu wstępnej kwalifikacji krwiodawców.
6. Nie przychodź z osobą towarzyszącą, która nie oddaje krwi, ani też z dzieckiem. W ambulansie mogą przebywać tylko i wyłącznie krwiodawcy oraz personel medyczny.
7. W oczekiwaniu na wstępną kwalifikację oraz donację zachowaj bezpieczny odstęp min. 1,5m.
8. W związku z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19 przygotuj się na dodatkowe procedury, tj. : wstępny pomiar temperatury pojedyncze wpuszczanie do punktu dodatkowe dezynfekcje rąk ankieta dotycząca pobytu zagranicą i stanu zdrowia.
9. Po oddaniu krwi zastosuj się do poleceń personelu medycznego, odpocznij min. 15 minut w wyznaczonym punkcie, w razie potrzeby zjedz czekoladę aby uzupełnić ubytek energetyczny, nawodnij organizm.
10. Skorzystaj jeżeli potrzebujesz z dnia wolnego, jaki przysługuje Ci w dniu oddania krwi.
11. Unikaj nadmiernego obciążenia ręki, z której pobrano krew.
12. Pamiętaj o regularnych posiłkach; zadbaj, aby dieta w dniu donacji była bogatsza w węglowodany.
13. Dużo odpoczywaj, oddanie krwi jest obciążeniem dla organizmu.
14. Unikaj szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą.
15. Staraj się nie wykonywać obciążających prac domowych, unikaj wysiłku fizycznego.
Szanowni Krwiodawcy, pamiętajcie o zasadach postępowania, by zapobiegać zakażeniom chorobami wirusowymi oraz o zasadach postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.
W miejscach mobilnych akcji poboru krwi obowiązuje zasłanianie nosa i ust maseczkami!